zdjęcie

Początki XLO.

          Pięćdziesiąt osiem lat istnienia szkoły osiedlowej, jaką jest X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II to bardzo dużo. Szczególnie w porównaniu z położonymi w centrum Poznania innymi liceami. Dzisiaj „Dziesiątka” jest najstarszą szkołą tego typu w dzielnicy Nowe Miasto. Początki szkoły były bardzo skromne. Zaczęło się od utworzenia w 1962r. czterech oddziałów klas ósmych w budynku Szkoły Podstawowej Nr 64 na Zegrzu. Była to filia I Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego. W roku szkolnym 1963/64 liczyła ona już 302 uczniów. Kurator Oświaty w Poznaniu zgodnie z pismem Ministerstwa Oświaty powołał do istnienia X Liceum Ogólnokształcące.  Dyrektorem liceum został mgr Henryk Dalkowski. Pierwszą sekretarką pracującą na pełnym etacie była Barbara Kasperska, która w roku 2002 odeszła na emeryturę. 15 grudnia 1964r. rozpoczęto budowę nowego obiektu przy ul. Wioślarskiej.
W związku z tym przedsięwzięciem powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Doniosłą uroczystością było wmurowanie aktu erekcyjnego. Rok szkolny 1965/66 był ostatnim rokiem oczekiwania na nowe pomieszczenia.
W styczniu 1966r. nastąpiła przeprowadzka ze Szkoły Podstawowej Nr 64 na nowe miejsce. W krótkim czasie po zagospodarowaniu budynku, przygotowano uroczyste otwarcie.  Nastąpiło ono 23 lutego 1966r. w rocznicę wyzwolenia miasta Poznania — „grodu Przemysła II”. Król ten stał się patronem szkoły i jego imię nosi ona po dzień dzisiejszy. W związku z reformą oświaty w roku 1969 klasy XI-te po raz ostatni przystąpiły do matury. W roku szkolnym 1969/70 w liceum rozpoczął się czteroletni cykl nauki. Na skutek reformy nie było w tym roku egzaminu dojrzałości. W roku 1978 przeniesiono szkołę do nowego budynku znajdującego się na Osiedlu Rzeczypospolitej 111. W ciągu tych dwudziestu pięciu lat, które minęły od tamtego dnia przeprowadzono w szkole wiele prac remontowych i modernizacyjnych. Zmienił się jej wygląd i wystrój.

           Pierwsza matura w nowym budynku odbyła się w styczniu 1979r.