liczba pi

Święto Matematyki

   Dnia 15 marca w naszej „wirtualnej” szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki powiązany ze świętem liczby PI. Każdy z nauczycieli miał inny pomysł na lekcje. Ważny był cel: pokazać, że matematyka może być zabawna, interesująca i na pewno kreatywna.

   Młodzież wykazała się niesamowitą aktywnością przygotowując wspaniałe prezentacje o ciekawostkach matematycznych, starożytnych matematykach, liczbie Pi i Fi, sławnych matematykach itp. Pojawiła się również własna twórczość poetycka, czy poetycko – muzyczna.

   Na innych lekcjach uczniowie mogli zapoznać się z historią liczby Pi oglądając krótki filmik po angielsku. Mamy nadzieję, że choć trochę nowych pojęć matematycznych w tym właśnie języku zostanie z nami na dłużej. Poza tym sprawdzaliśmy nasze daty urodzin w kolejnych cyfrach rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi posługując się programem dostępnym na stronie http://www.mypiday.com/index.html. Kto jeszcze chciałby sprawdzić swoją datę urodzin, zachęcamy, to zajmie tylko chwilę. Poćwiczyliśmy także nasze umiejętności w grach logicznych, układaniu żurawia z papieru. Na końcu polecaliśmy sobie filmy związane z matematyką („Obdarowani”, „Gra tajemnic”, „Teoria wszystkiego”, „Piękny umysł”), a niektórym klasom udało się obejrzeć filmik z serii Historia bez Cenzury, dzięki któremu dowiedzieli się więcej o Albercie Einsteinie (m.in. to, że jego data urodzin to właśnie dzień liczby pi).

   Ponadto klasy 1d, 1e, 2e, 2i i 2j wzięły udział w konkursie na wypiek z elementami matematycznymi. Było sporo zabawy, choć szkoda, że nie mogliśmy wspólnie spróbować efektów ich pracy. Wkrótce ukaże się osobna galeria zdjęć ze słodkościami.

   Cieszymy się, że mogliśmy Wam pokazać inne oblicza matematyki.

   Wasi nauczyciele matematyki.