Dzień Akademicki, Wydział Biologii UAM

   Przed feriami uczniowie klasy 2d uczestniczyli w Dniach Akademickich zorganizowanych na Wydziale Biologii UAM.
Dzień został rozpoczęty pasjonującym wykładem pt. Zostań badaczem/badaczką. Następnie uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach:
1. Kolometryczne zabawy z wodą.
2. Biologia molekularna w praktyce.
3. Genetyka.
4. Małe sekrety komórek roślinnych w powiększeniu.
5. Barwniki fotosyntetyczne – o tym, w jaki sposób rośliny wykorzystują energię promieniowania świetlnego.
6. Sinice i inne mikroorganizmy wodne.

   Uczniowie mogli choć na chwilę stać się naukowcami i udać się do fascynującego świata biologii. Dowiedzieli się jak wykorzystać różne barwne właściwości związków chemicznych w analizie jakości wody. W laboratorium poznali tajniki biologii molekularnej w teorii i praktyce. Użycie specjalistycznych narzędzi umożliwiło im zapoznanie się z jedną z metod obrazowania DNA – elektroforezą. Elektroforeza znalazła szerokie zastasowanie nie tylko w badaniach naukowych, ale także, np. w kryminalistyce. Następnie naszym młodym naukowcom przyszło się zmierzyć z barwnikami fotosyntetycznymi. Najpierw wyizolowali je z tkanek roślinnych, a następnie oznaczali ich zawartość w próbkach przy pomocy urządzenia nazywanego spektrofotometrem.
Ostatnim przystankiem na ich drodze były zajęcia laboratoryjne w świecie komórek roślinnych i mikroorganizmów wodnych. Dowiedzieli się oraz zobaczyli jakie substancje i w jakiej postaci mogą być gromadzone w komórkach. Nie zabrakło też obserwacji fito- i zooplanktonu.

BARDZO dziękujemy naukowcom z Wydziału Biologii za tę wyjątkową EDUpodróż po świecie science!

Łukasz Steczko