Misja Tanzania

   W poniedziałek, 25 października br. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat pracy wolontariuszy w Tanzanii. Prelekcje przeprowadzili Ks. Zbigniew Regucki TChR oraz studentki Dominika i Magda. Cała trójka została zaproszona do szkoły przez nauczyciela geografii Pawła Szydłowskiego. W auli szkolnej zasiedli uczniowie klas I i II o rozszerzeniu geograficznym. Aby pomieścić wszystkie klasy, prelekcja odbyła się w dwóch turach.
Goście przedstawili film o pracy w Tanzanii i barwnie opowiedzieli o codziennym życiu, zwyczajach, funkcjonowaniu misji na terenie wioski Buhemba. Nie obyło się bez okazania rekwizytów z podróży. Wśród nich była trzcina cukrowa, skakanka wykonana z nakrętek od butelek czy piłka nożna zrobiona własnym sumptem z resztek materiału. Celem wyjazdu dziesięciorga wolontariuszy była organizacja półkolonii dla dzieci z katolickiej misji w wiosce Buhemba, położonej gdzieś na tanzańskich peryferiach wielkich miast, cywilizacji. Wyjazd odbył się we wrześniu br. więc wrażenia były bardzo świeże i pełne emocji. Całość okraszona została licznymi zdjęciami wyświetlanymi na ekranie.
Misjonarze, czy raczej wolontariusze, znaleźli czas na indywidualne rozmowy z zainteresowanymi uczniami.
Prelekcja miała na celu przybliżenie naszej młodzieży pracy na misji, poszerzenie horyzontów poznawania świata, przyrody czy krajobrazów. Uczestnicy wyjazdu do Tanzanii wzięli też udział w safari na terenie Parku Serengeti oraz odreagowali swoje zmęczenie ciężką pracą na półkoloniach przybywając na Zanzibar.

Paweł Szydłowski