Kolejna klasa X LO w Instytucie Histopatologii UM w Poznaniu!

   Dnia 15 marca br. uczniowie klasy 3c wybrali się wraz z nauczycielem biologii na wycieczkę przedmiotową do centrum patomorfologii w Poznaniu.
Była to już ostatnia okazja, aby zwiedzić instytut, gdyż niebawem rozpocznie się jego przebudowa i niemożliwe będzie przebywanie w nim osób niezwiązanych z medycyną. Znikną niektóre zabytkowe pomieszczenia, między innymi przedwojenna sala sekcyjna, która do dziś pełniła funkcję dydaktyczną, pomieszczenia laboratoryjne, a także wiele unikatowych preparatów zawierających ludzkie narządy, zatopione w nieużywanej już dziś formalinie.
Warto więc było wybrać się tam kolejny raz, gdyż wycieczka niewątpliwie pogłębiła wiedzę uczniów, była bogatym doświadczeniem, ale też i możliwością zobaczenia czegoś, co jet dedykowane wyłącznie studentom medycyny.
Młodzież dzięki tej wycieczce zapoznała się z charakterem pracy patomorfologa oraz obróbką materiału do obserwacji histopatologicznej. Kolejnym punktem było poznanie pracy analityka laboratoryjnego i wyposażenia laboratorium szpitalnego, między innymi mikroskopu elektronowego, który pozwala na bardzo szczegółowe obserwacje materiału badawczego.
Praca patomorfologa to niełatwa profesja, ale pełna tajemnic, wyzwań i nowych sytuacji. W Polsce jest ogromny deficyt specjalistów tej dziedziny.
Być może ta wycieczka rozbudziła wśród uczniów zainteresowanie tą specjalizacją i choć jeden patomorfolog z tej grupy się wyłoni…

Lidia Potocka