okładka

Lidka – „Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem” Frida Kahlo

   Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Fridy Kahlo jest „Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem”, który powstał w 1940r. Autorka miała wtedy 30 lat i sporo przykrych doświadczeń w swoim życiu.

   Obraz ma wymiary 63,5 × 49,5 cm i został namalowany techniką olejną na płótnie.
Przedstawia Fridę oplecioną w kłujące pnącza. Malarce w towarzyszy małpka i czarny kot. Zwierzęta symbolizują  zło, pecha i śmierć. Diego Rivera-artysta który był mężem Fridy Kahlo podarował jej jedno ze zwierząt- małpkę, która ciągnie za ciernie powodując ból malarce. Jest to symbolem cierpienia i zawiedzionej miłości. Natomiast naszyjnik z  kolibrem w rdzennej kulturze meksykańskiej jest uważany za talizman związany z miłością. Martwy ptak  symbolizuje wygasłe uczucie.
Kobieta ma charakterystyczną dla siebie złączoną brew i poważny wyraz twarzy, bez jakiegokolwiek grymasu bólu. Wygląda na bardzo obojętna i nieobecną. Jest ubrana w białą bluzkę, która może symbolizować niewinność. Obraz powstał po rozwodzie Fridy. Prawdopodobnie w ten sposób chciała wyrazić swoje wewnętrzne cierpienie.
W tle widać różnorodne liście wskazujące na płodność, co kontrastuje ze złowrogimi symbolami na pierwszym planie.
Kompozycja dzieła jest zamknięta i symetryczna. Dominują kolory ciepłe, a tonacja dzieła jest jasna i pogodna. Kolory są dość intensywne.    Światło pada wprost na twarz Fridy, przez co cień tworzy się za nią. Jej styl malowania jest bardzo realistyczny i dokładny, zaznaczone są najmniejsze szczegóły.
Osobiście uważam, że autoportret jest intrygujący i tajemniczy. Fascynujące jest odkrycie prawdopodobnego sensu dzieła poprzez symbole na nim umieszczone. W ten sposób można poznać uczucia towarzyszące autorce w jego tworzeniu.

Lidka kl.1