Klasy 1c i 1f odkrywają Kaszuby

   Przed Bożym Ciałem klasa 1c i część klasy 1f była na trzydniowej wycieczce na Kaszubach.

   Pierwszego dnia odwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Poznaliśmy słowa języka kaszubskiego, obejrzeliśmy najdłuższą deskę (wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa) i usiedliśmy przy najdłuższym stole w Polsce. Agnieszka i Mateusz z klasy 1f zagrali na największym fortepianie świata. Weszliśmy do drewnianego domu przywiezionego z Syberii i do wagonu, którym wieziono Polaków do obozów pracy oraz takiego, w którym mieszkali więźniowie. Słuchaliśmy historii o Polakach zesłanych na Syberię. Przeżyliśmy symulację nalotu lotniczego. Następnie doświadczyliśmy przejścia przez pomieszczenia pierwszego w Polsce „domku do góry nogami”. Po południu weszliśmy na najwyższą morenę Niżu Europejskiego – Wieżycę.

   W drugim dniu pojechaliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego na największe w Polsce pola wydmowe. Poczuliśmy się jak na saharyjskich piaskach. Do Łeby wróciliśmy brzegiem Bałtyku i przy okazji sprawdziliśmy temperaturę wody naszego morza. Wieczorem piekliśmy kiełbaski na ognisku i znów graliśmy w piłkę nożną i siatkówkę.

   Ostatniego dnia zwiedziliśmy najstarszy skansen w Polsce, czyli Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, w którym czekały na nas 34 obiekty związane z Kaszubami, m.in. szkoła z 20-lecia międzywojennego.

   W drodze powrotnej odwiedziliśmy fabrykę porcelany Lubiana. Ubrani w odblaskowe kamizelki, zapoznaliśmy się w procesem produkcji zastawy stołowej. Niektórzy zakupili małe prezenty.

   Wszystkie atrakcje wycieczki, a także dzienny i nocny pobyt w ośrodku wspominamy z uśmiechem na ustach.