zdjęcie

Dyskusyjny Klub Filmowo,–Teatralny w  X Liceum  Ogólnokształcącym

    Dyskusyjny Klub Filmowo,–Teatralny w X Liceum Ogólnokształcącymto kontynuacja  Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który był wizytówką  naszej szkoły  prawie od początku jej  istnienia. Założycielem DKFu  był profesor Maciej Plewiński,  a  jego współpracowniczką była profesor Maria Sołyga.  Dzisiaj opiekunką tego  ciągle działającego koła jest pani Beata Wiciak-Król.

    W zeszłym roku nadzór dydaktyczny i artystyczny sprawował także pan Mateusz Góra. W tym roku szkolnym profesor Beatę Król  wspomaga   pani Joanna Łukomska i  pani Joanna Roszyk. Celem  ich działalności jest edukacja filmowa i teatralna.  Pandemia nieco pokrzyżowała  plany, gdyż w latach ubiegłych bardzo ważną częścią Klubu była Mała Akademia Filmowa. Uczniowie wszystkich klas pierwszych zapoznawali się z dziełami filmowymi ubogacającymi  proces edukacji np. „Imieniem Róży”, „Nietykalnymi”  „Jackiem Strongiem” i.t.p.  ekranizacjami  wspomagającymi lekcje języka polskiego, historii  czy  wosu.

   Dzięki  długoletniej współpracy pani Beaty Wiciak–Król  z Teatrem Animacji młodzież naszego liceum uczestniczyła w międzyszkolnym projekcie teatralnym   trwającym prawie rok  pt. „ON-OFF Witkacy”, którego zwieńczeniem był spektakl  wyreżyserowany przez pana Lecha Chojnackiego na scenie Teatru Animacji. Jego  premiera odbyła się 2 marca 2020.  Nasi uczniowie mogli obejrzeć go jeszcze  9 marca tegoż roku ,niestety kolejne występy  nie odbyły się z powodu  zagrożenia COVIDEM.

     Ważnym kierunkiem działań  w chwili obecnej  stała się także  drama czyli wykorzystanie inscenizacji teatralnej do rozwoju  intelektualnego i emocjonalnego wszystkich  pragnących realizować się w artystycznych zadaniach.   Przeżycie związane z  występem na scenie pozwala  przybliżyć znajomość danej lektury np. ”Zemsty” Aleksandra Fredry „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, czy „Snu nocy letniej”  Szekspira.  Zajęcia DKF-T  są też okazją do  doskonalenia  swojej dykcji, ruchu scenicznego, a nawet   pomagają  radzić  sobie z tremą, czy stresem.  Nie mówiąc o tym, że są okazją do radości , ekspresji artystycznej, a także –  a może najważniejsze – do zawiązywania licealnych przyjaźni,  tak przecież ważnych  w dalszym życiu.

    Najbardziej spektakularnym wydarzeniem   w działalności DKF-T  jest zawsze Seminarium. To szczególne święto sztuki w X Liceum. W tym roku odbywa się ono  pod hasłem „Co,  komu w duszy gra”  i ma nietypowy przebieg jest rozłożone w czasie i ograniczone do mniejszego grona odbiorców.  W jego ramach odbyły się już warsztaty neurologopedyczne,  warsztaty improwizacyjne oraz  spotkania z artystami .  W tym roku w ramach seminarium gościł  w  naszych murach Radosław Elis, aktor  poznańskich scen: Teatru Muzycznego i Teatru Nowego. Młodzież miała okazje rozmawiać, zadawać pytania , a także   konfrontować swoje wyobrażenia o  życiu aktora  z  realiami.

W tym roku trudno jest pisać scenariusze dotyczące  przyszłości,  mamy  jednak nadzieję, ze artystyczny duch X Liceum pozwoli znaleźć odpowiednią formę wyrazu artystycznego  i w tej sytuacji.