okładka

Gabrysia – „Szał uniesień” Władysław Podkowiński

    Obraz przedstawia rudowłosą kobietę, która dosiada konia. Kobieta jest naga, a jej pozycja być może wskazuje na spokój, natomiast koń jest wyraźnie oszołomiony. Zwierzę ma wysunięty język, odsłonięte zęby oraz otwarty pysk, z którego  wylewa się piana.

    Długowłosa dziewczyna obejmuje go za szyję. Jej oczy są zamknięte, a  rude włosy rozwiane.

    Obraz namalowany jest w technice olej na płótnie. Malowidło podzielone jest na dwie części: prawa strona jest bardzo mroczna, głównie jest tam kolor czarny  pomieszany z szarością  i brązem. Wzbudza on we mnie swego rodzaju strach. Lewa strona jest zdecydowanie jaśniejsza. Autor zastosował tam takie kolory jak: biel oraz żółć. Obie strony są dużym kontrastem.

     Największa uwagę widza skupia naga postać, która jest bardzo rozświetlona. Tuż po niej uwaga zwraca się na pysk konia, natomiast prawa strona to skłębiony mrok, w którym dostrzec można koński ogon.

    Obraz jest przykładem kompozycji otwartej. Światło pochodzi z lewego górnego rogu, załamuje się praktycznie na drugiej połowie. Jeśli chodzi o sposób malowania są to dość grube, ekspresyjne kreski kierowane w górę  i w dół.

  Osobiście bardzo podoba mi się to dzieło. Uważam, że przedstawia ono w sposób symboliczny dwie strony człowieka-dobrą i złą, jasną i ciemną. Jest też symbolem pierwotnych ludzkich pragnień oraz żądz kryjących się w zakamarkach nieświadomości.

Gabriela kl.1